רגעים קטנים אושר גדול

יש משפט בודהיסטי עתיק יומין שאומר 'אין דרך אל האושר, האושר עצמו – הוא הדרך';

אפשר ללמוד מהם הרבה, הבודהיסטים, שמקדישים את חייהם לשלווה רוחנית ואושר פנימי. הם מטיפים לאושר שאינו תלוי בסביבה, שאינו מכיר את המושג קטנוניות, שמרשה לעצמו לפנות מקום ולהרגיש בנוח.

לו רק הייתה בידינו האפשרות לקחת את הנוחות ותחושת הרגיעה, שבדרך כלל מרגישים בחופשה, וליישמה בחיי היום היום, ממש כמו הבודהיסטים שחיים על ההרים, האושר היה ללא ספק מטרה קלה יותר.

גמלאים ישראלים מאושרים יותר?

סקר שערך מכון גיאוקטוגרפיה מנסה לאמוד את רמת האושר של גמלאי ישראל; הפלא ופלא, על אף פרסומים חוזרים ונשנים בחדשות בנוגע למצב העגום של גמלאים בארץ, כשנשאלו, 95% מהמשתתפים בסקר הביעו שביעות רצון גבוהה מאוד אודות מצבם הכללי, חיים שמחים, מצב כלכלי נוח. בכל הנוגע לקבוצת הגיל 75+ המצב קצת פחות מאיר פנים אבל עדיין לא רע בכלל, 62% מהמשתתפים העידו על אותה שביעות רצון כללית בסעיפים שצוינו לעיל.

הנתונים החברתיים תורמים להבנת נתוני האושר הכללים; 96% מהגמלאים הצעירים ו- 80% מהגמלאים המבוגרים מעידים על שביעות רצון גבוהה מאוד ממצבם החברתי, תעסוקה ועניין בשעות הפנאי, תחומי עניין רחבים והשתתפות פעילה בקבוצות חברתיות.

יתכן שאושר אמתי הוא תחושה חלקלקה שבאה והולכת כרצונה?

ועם זאת, איך אני יכול לשלוט על תנודות האושר והשמחה בחיי? להלן כמה תרגילים פשוטים לשחרור תחושות שליליות וקידום תחושות פנימיות חיוביות, חלקם שוב נתרמו בשמחה מידידנו הבודהיסטים:

 

1. כשהשמש זורחת – מותר לעצור ולהתבונן: במשך שנים בכל בוקר הייתה לכם שגרה לחוצה של התארגנות משפחתית ויציאה מן הבית. כבלי העולם המודרני כבר לא מאפשרים לבני האדם להתעורר ולבלות את השעה הראשונה ביום בשקט ובשלווה. תופתעו לגלות כמה שעת הבוקר משפיעה על התנהגותכם במהלך היום! עכשיו יש לכם זמן לנשום לרווחה בבוקר, אין ילדים קטנים, אין סנדויצ'ים ואין פקקים- קחו את הזמן הזה לתרגול תודעה שקטה, התחילו את היום לאט.

2. Fake it fake it – until you make it: לפעמים החיים פשוט לא כל כך מאושרים, לפעמים צריך להתמודד עם המון ענייני בריאות ומשפחה וכסף וכן הלאה, עד כי האושר נראה כמו מטרה נידחת.  דווקא ברגעים האלה לא לוותר, להמשיך לחשוב מחשבות חיוביות, להמשיך לצחוק, להמשיך לחייך עד שהאושר מתקרב והופך לאמתי והכי חשוב, העצב לא מתקבע כשגרה.

3. ספורט ספורט, ושוב ספורט! לא נטיף לכם על החשיבות הפיזית של פעילות פיזית, אך שימו לב לתחושת האושר והפורקן שפעילות פיזית מעניקה. בנוסף על זאת, במהלך פעילות פיזית משתחררים בגוף אנדורפינים שידועים כסם השמחה הטבעי שלי הגוף.