צעדים ראשונים באינטרנט

מכירים את הרגע הזה שבו צריך להזמין כרטיסים ברשת ואתם מוצאים את עצמכם מקבלים שיעור מהנכד? אתם לא לבד! אנחנו נמצאים כרגע בתקופת פער המידע הגדול ביותר בהיסטורית המין האנושי כשהדור הצעיר (גילאי 4-12) מתנהל בחופשיות באמצעות מסכים וצ'אטים בעוד מרבית הדור הבוגר (60-80)  אינו מתמצא כלל ברשת הגלובלית אונליין. האינטרנט מכסה היום את כל תחומי החיים, החל מלימודים ועבודה, פנאי ודילים לנופש, כלכלה וכסף, תאמינו או לא אפילו קבוצות חברתיות קל יותר למצוא ברשת מאשר מפה לאוזן. אם כך, איך מתחילים להתמצא ברזי הרשת? איך להתחמק מגניבות ווירוסים? ואיך לנצל את האינטרנט לצרכים שלך?

הכי חשוב- זהירות

אל תטעו לרגע, האינטרנט הוא מקור אדיר לגניבות ווירוסים המשתלטים על המחשב וגונבים מידע, זהות וקבצים שמורים. ברגע שאתם מחליטים להתמודד מול המפלצת ולהתחיל להשתמש באינטרנט לצרכים שלכם קודם כל נקטו אמצעי בטיחות המגנים עליכם ועל המחשב שלכם:

  • התקינו במחשב תוכנה יעילה נגד וירוסים, מרבית התוכנות יעלו לכם דמי חברות שנתיים אך הן בהחלט שוות את המחיר.
  • עוד תוכנה שחשוב להתקין היא תוכנה החוסמת פרסומות- התוכנות האלה לא מושלמות, יש הרבה מפרסמים שמצליחים לעקוף אותן ולהציג את הפרסומות בכל אופן ובכל זאת, תוכנות אלה חוסמות 70% מהפרסומות שקופצות על המסך בכל קליק והופכות את הגלישה לחוויה בלתי נסבלת.
  • אל תתחילו שיחות עם צ'אטים הקופצים על המסך- צ'אטים מסוג זה עשויים להתברר כווירוסים סמויים המתחברים למחשב שלכם דרך הרשת, אבל הם יכולים להתחבר רק ברגע בו אתם 'מאפשרים' להם גישה על ידי חיבור דו כיווני, משמע כל עוד אין תשובה מצדכם הכניסה חסומה.
  • הכניסו כרטיסי אשראי רק באתרים גדולים, מורשים, מוכחים – לא משנה איזה דיל מגרה מוצג בצד השני, יתכן ומדובר במלכודת דבש. אתרי הרכישה הגדולים מגנים על הפרטים האישיים שלכם ועל פרטי האשראי וכמובן מציעים ביטוח לכל הרכישות דרך האתר.
  • כתובת מייל לא מוכרת? אל תפתחו! המון וירוסים חודרים למחשב דרך האי-מייל ולכן חשוב לא לפתוח קבצים מצורפים ולא ללחוץ על לינקים שמבטיחים לכם הזדמנות להיות מיליונרים או הצעות מפתות נוספת דרך המייל.